حالات چهره انسان ..

بیشتر ما می توانیم براحتی و بدون تلاش ، حالات خود را با کمک چهره بیان کنیم و ببینیم دیگران بدون فکر کردن درباره آن چه احساسی نسبت به آن خواهند داشت.

بعضی افراد نمی توانند حالتهای مردم را بشناسند ، درک کنند و نمی دانند چگونه به آنها واکنش نشان دهند، مثلا بعضی می گویند: رابطه بصری برقرار کردن بسیار مشکل است ، و وقتی که به طرف مثابل نگاه می کنم ، درست مثل این است که به خورشید خیره شده ام و حتی گاهی که بیشتر از یک ثانیه به چشمهای فردی نگاه می کنم ، چشمهایم می سوزد.

آیا خندیدن واقعا می تواند شما را شاد کند؟

فعالیت های عضلانی حاصل از خندیدن ، باعث ترشح هورمون سروتونین در مغز می شود. این ماده نقش مهمی در شاد نگهداشتن افراد دارد. وقتی که با دوستان خود مشغول خندیدن هستیم ، اثرات این خنده ها فقط محدود به آن زمان نیست ، بلکه در زمانهایی که توقع نداریم، بر ما اثر می گذارند. دکتر مادان کاتاریا که اعتقاد زیادی به ایده «خنده ، بهترین درمان است » دارد، در این خصوص مطالعاتی انجام داده است . او گروههایی را تشکیل داده است . او گروههایی را تشکیل داده که هر روز صبح با هم ملاقات می کنند و فقط می خندند. او معتقد است که حتی خنده های ساختگی و ظاهری ، تاثیرات فیزیکی مثبتی بر ما می گذارند و با تمرینات کافی می توان خنده واقعی را براحتی به دست آورد. او می گوید: «بهترین راه برای افزایش خوش خلقی ، خندیدن بدون دلیل است.»

دروغ یا واقعیت ؟

انسان برای بیان حالات می تواند از چهره به جای رفتار و حرکات استفاده کند. برای شروع ، باید بگوییم که انواع مختلفی از خنده ها وجود دارند؛ از خنده های ساختگی که برای پوشاندن سایر احساساتمان از آنها استفاده می کنیم . بجز خنده حاصل از شادی واقعی ، خنده های دیگر علایم اجتماعی هستند و بیشتر افراد برای پوشاندن احساسات واقعی شان از آنها استفاده می کنند. این گونه خنده ها را براحتی می توان انجام داد، ولی خنده های واقعی ناشی از شادی غیر قابل جعل هستند.

راز خنده های واقعی ناشی از شادی، از چشم آغاز می شود. خنده های واقعی نه تنها به شما بلکه به افرادی که در اطراف شما هستند نیز این احساس خوب را می دهد. پس مهارت در انجام و درک حالات امر مهمی است که هر فرد به عنوان یک موجود اجتماعی به آن احتیاج دارد.

آیا می توان گفت فردی در حال دروغ گفت است ؟

پروفسور پول اکمن برای تشخیص دروغگویان توسط سایر افراد تحقیق می کند. افراد غیر متخصص و افراد عادی فقط از راه حدس و گمان و یا شانس می توانند بگویند که فردی در حال دروغ گفتن است . پروفسور اکمن، افراد حرفه ای را که شغل آنها بستگی به یافتن حقیقت و دروغ دارد مانند پلیس ها ، قاضی ها و روان شناسان و افرادی که تست دروغ می گیرند مورد آزمایش قرار داد. آنها نیز نمره ای بهتر از افراد عادی نگرفتند.

در نتایج جالبی که به دست آمد، گروهی از افراد توانستند دروغگویان را تشخیص دهند. یک سوم افرادی که برای سازمان های سری کار می کنند، نمره ای بیش از 80 درصد گرفتند.

آنها چه می دانند که بقیه نمی دانند؟ با توجه به تحقیقات پروفسور اکمن ، آنها حالتهای ریز و ظریفی از چهره فرد را می بینند که فقط برای کسری از ثانیه رخ می دهند و این حالات ممکن است بسادگی یک چین ابرو باشد.

چگونه حالات صورت به روابط روزانه ما کمک می کند؟

تماسهای بصری و تکانهای سر ، اثرات موثری بر مکالمات ما می گذارند . یک تکان سر در هنگام گفتگو نشان می دهد که فرد ، سخنان گوینده را می فهمند و میل دارد که گوینده ادامه دهد. تکان دادن سریع و مستمر سر نشاندهنده این است که فر می خواهد صحبت کند. حرکات سر ، حرکات موزونی هستند که فرد بدون حرف زدن منظور خود را می رساند.

رابطه بصری در مکالمات ، ضروری است و ما در هنگام صحبت بیش از 75 درصد مدت مکالمه را به فردی که با او صحبت می کنیم ، نگاه می کنیم و حتی لازم است لبهای ما هنگام صحبت دارای حرکات واضح و قابل ملاحظه و تا حدی قابل لبخوانی باشند . باید توجه داشت که در برخی شرایط خیره شدن ممکن است نادرست شمرده شود.

حالتهای هم با حرکات لبها و ابروها به وجود می آیند. بالابردن ابروها نوعی علامت تعجب مجازی در پایان جمله است . در برخی موارد نمی توانیم چیزهایی را که می خواهیم بگوییم و مجبوریم از حرکات زیرکانه استفاده کنیم.از وقتی اتومبیل اختراع شد، برخی در این فکرند، چرا زمانی که ما رانندگی می کنیم ، نسبت به سایر شرایط اینقدر بی تفاوت رفتار می کنیم . چرا این گونه رفتارها برای عابران پیش نمی آید؟

در برخورد دو عابر به هم ، تنشها و عصبانیت های حاصل از عبور یک موتور سوار از مسیر دیگری به وجود نمی آید . متخصصان دلیل این که عابران (افراد پیاده ) در هنگام برخورد حالت تهاجمی به خود نمی گیرند را رد و بدل کردن علایم کوچکی می دانند که نشاندهنده نوعی عذرخواهی است و زمانی که در ماشین هستیم ، این علایم را نمی توانیم ببینیم.

و همین امر در خصوص نامه های الکترونیکی نیر صادق است . فرد خواننده نمی تواند حالتهای واقعی صورت فرد فرستنده را ببیند. اگر امکان این بود که صورت فرد فرستنده دیده شود، می شد از بروز برخی مشکلات جلوگیری کرد.

البته امروزه در برخی نامه های الکترونیکی از علایمی استفاده می شود که حالات انسان را با استفاده از چهره های نمادین تا حدی به فرد گیرنده منتقل می کند. اما هنوز هم مشکل به طور کامل حل نشده و بهترین راه ملاقات رویارویی است.

تقریبا تمام حالات ما ریشه بیولوژیکی دارند. چهره عصبانی ما به طور غریزی در بیشتر موارد برای حفاظت از چشمان است وقتی با خطر حمله فردی مواجه می شویم ، حالات چهره طوری تغییر می کنند تا از چشم محافظت کنند.

مواظب عکس العمل های خود باشید...

همان طور که گفته شد ، ابروها در هنگام عصبانیت برای محافظت از چشمها تا روی چشم پایین می آیند. در هنگام ترس، فعالیت دستگاه عصبی بدن زیاد می شود و ضربان قلب و تنفس افزایش می یابند. بدن برای فشار فیزیکی آماده می شود و بخشی از واکنش بدن ، حالات صورت است. چشمها برای دریافت حداکثر اطلاعات ممکن از محیط ، تا حد امکان باز می شوند.

غشای جلویی مغز در برابر عصبانیت واکنش نشان می دهد. این بخش مغز با تجربه های دریافتی آموزش می بیند، به طور مثال اگر روزی از در جلویی ساختمان وارد شویم و یک شوک الکتریکی از در به شما وارد شود ، این قسمت از مغز به شما یادآوری می کند تا دفعه بعد این کار را تکرار نکنید. درباره عصبانیت هم همین طور است ، مغز به دنبال عکس العمل مربوط به آن مساله می گردد و با توجه به آن واکنش نشان می دهد.

در بیماران روانی ، غشای جلویی مغز در برابر حالت عصبانیت از خود واکنش نشان نمی دهد و این امر را شاید بتوان دلیل مخرب اجتماعی این گونه افراد دانست . بیماران روانی نمی توانند در برابر اشیا مانند افراد سالم عکس العمل نشان دهند.

خنده به عنوان درمان ...

به گفته برخی محققان ، وقتی که در حال خنده هستیم ، اکسیژن بیشتری دریافت می کنیم که باعث آرامش سریع شما می شود. خنده یکی از بهترین روشهای دور کردن اضطراب است . به گفته محققان ، اضطراب باعث ایجاد بیش از 75 درصد بیماری هاست که از آن جمله افسردگی است. خنده یکی از بهترین روشهای درمان است و تا به حال صدها نفر با کمک خنده از حالت افسردگی نجات یافته اند.

/ 0 نظر / 7 بازدید