نقش خانواده در بهداشت و عفت عمومی جامعه

در گذشته جوانان وقتی به سن بلوغ می رسیدند ، تنها راه برطرف کردن نیازهای جنسی خود را تشکیل خانواده می دیدند . به همین دلیل ، میانگین سن ازدواج نیز به طور محسوس پایین تر از جامعه امروز بود .

در آن زمان ، خانواده بسیاری از بی نظمی ها و انحرافات اجتماعی و حتی بیماری های عمومی مقاربتی را که ممکن بود بر اثر روابط جنسی آزاد میان افراد ایجاد شود از میان می برد . اگر بخواهیم در ارتباط با موضوع بالا ، خانواده را تعریف کنیم باید بگوییم خانواده نوعی تعهد و تقید در روابط زناشویی و نوی قواعد برای ارتباط با جنس مخالف است . خانواده برای فرد تعهد می آورد . مثلا تعهد به خانه ، مسکن ، تعهد به یک همسر ، تعهد به فرزندان ، تعهد به معیشت و خانه . هر فرد با ازدواج ، ملزم می شود که روابط زناشویی خود را مقید به قواعد ، الگوها و مکان های خاص کند . تنها از این نظر می تواند فردی را محرم جنسی خود بپندازد و همیشه به این همسر وفادار باشد . در عین حال علاوه بر تعهد به این امر ، باید به پیامدهای ارتباط با همسر خود یعنی تولد فرزند و نگهداری آن نیز متعهد باشد . اگر این تعهد از میان برود ، با وجود خدشه دار شدن اعتماد و عفت عمومی ، انواعی از بیماری های مقاربتی میان اعضای جامعه شایع می شود .

در جامعه جدید ، نهادهای آموزشی و تربیتی رشد و در آموزش افراد جامعه نقش ایفا می کنند .

در حال حاضر ، آموزش طولانی مدت این نهادها ، سبب شده است سن ازدواج بالا برود . دلیل اصلی آن نیز ، سپری شدن بخش زیادی از سالهای نیمه اول عمر آدمها در این مراکز است . این آموزش ، علاوه بر بالا بردم سن ازدواج ، سطح توقعات و دقت های افراد را در انتخاب همسر افزایش می دهند . اگر مسائل و مشکلات اقتصادی هم به آنها اضافه شود ، همگی امر ازدواج و تشکیل خانواده را به تاخیر می اندازند . در جامعه ما بر اساس سرشماری سال 1375 ، میانگین سن ازدواج پسران و دختران به ترتیب (تقریبا) 26 و 24 است ؛ البته این ارقام بر حسب جمعیت شهری و روستایی تفاوت می کند . میانگین سن ازدواج جوانان روستایی تقریبا 2 سال کمتر از جوانان شهری است . بدیهی است ، با توجه به ارزش ها ، سنتها و فضای حاکم بر جامعه ما ، این میانگین سن ، بالا است .

پیش بینی می شود در سال های اخیر به این ارقام ، 2 سال اضافه شود و میانگین سن ازدواج بالا رود که بر بار مشکل می افزاید .

متاسفانه پیامد بالا رفتن سن ازدواج و افزایش احساس نا امیدی برای تشکیل خانواده ، سبب رواج فساد اخلاقی ، گسترش روسپیگری ، گسترش لذتگرایی مادی حاکم بر زندگی ، بی تعهدی به همسر و بروز برخی بیماری ها در جامعه ، است . این آسیب ها ، به طور قطع سلامت و عفت جامعه را به خطر می اندازند .

موسی عنبری : جامعه شناس

/ 0 نظر / 11 بازدید