آغاز سال تحصیلی در امریکا -"ابتدایی و متوسطه"


چند نکته در مورد تحصیلات ابتدایی و متوسطه در امریکا:
آمار دانش آموزان: در امریکا طبق آمار، 000/600/53 دانش آموز به مدرسه می روند که 22 میلیون نفر آنها از خدمات تقریباً مجانی اتوبوس های مدرسه استفاده می کنند.
     زبان دومی ها: امریکا به دلیل اینکه کشوری مهاجرپذیر است معمولاً همواره در مدارس با ورود        دانش آموزان تازه ای روبروست که ممکن است زبان انگلیسی ندانند. این دانش آموزان در هر سنی و سطحی که باشند معمولاً باید مدتی را در مدرسه خود به کلاس های خاصی به نام
ESL (انگلیسی به عنوان زبان دوم) برای آموختن زبان انگلیسی بروند تا توانایی های لازم را برای شرکت در کلاس های معمولی پیدا کنند.نوع این کلاس ها و طول مدت آنها بسته به سطح زبان انگلیسی دانش آموز دارد، اما این دوره می تواند بین یک تا چهار سال باشد.
     ثبت نام: نحوه ثبت نام در مدارس خصوصی بسته به میزان توانایی مالی و نوع علایق فرهنگی والدین و دوری و نزدیکی آنها به مدرسه خصوصی است. اما ثبت نام در مدارس عمومی بسیار ساده و با مراجعه به نزدیک ترین مدرسه عمومی انجام می شود. اما در امریکا نیز مثل تقریباً بسیاری از کشورها کودکان باید از نظر بهداشتی مشکلی نداشته باشند (واکسن های خود را زده باشند در غیر این صورت به مراکز بهداشتی مجانی هدایت می شوند) و مدرکی (مثل قبض برق، گاز و...) دال بر سکونت در حوالی مدرسه عمومی داشته باشند. اگرچه نکته اخیر با انتقاد بسیاری از والدین که می خواهند مدارس عمومی خود را خود به طور آزاد انتخاب کنند، روبروست.
     تغذیه: همه دانش آموزان مدارس خصوصی و عمومی از کمک های دولت برای تغذیه در مدارس استفاده می کنند. دانش آموزان می توانند صبحانه و ناهار خود را در مدرسه بخورند. تغذیه در مدارس برای         دانش آموزانی که والدینشان تا سقف معینی درآمد دارند مجانی است و بقیه دانش آموزان مبالغ اندکی را بابت تغذیه روزانه در مدرسه می پردازند.
     لوازم التحریر: معمولاً هر دانش آموزی در امریکا بین 100 تا 200 دلار در سال لوازم التحریر می خرد که این لوازم التحریر بیشتر در اول سال که مدارس فهرستی از لوازم التحریر مورد نیاز را دراختیار هر دانش آموز می گذارد خریداری می شود.
     کتاب: در مدارس خصوصی و عمومی هیأت مدیره مدارس نوع کتاب های دانش آموزان خود را بسته به نیاز دانش آموزان آن مدرسه، استانداردهای آموزشی و توانایی هایی که دانش آموزان (طبق بخشنامه آموزش و پرورش امریکا) تا پایان هر سال باید کسب کنند تعیین می کند. کتاب های مدارس در امریکا به طور رایگان در اختیار دانش آموزان گذاشته می شود. این کتاب ها معمولاً دارای جلدها و کاغذهای ضخیم و بسیار سنگین است و جهت استفاده در پایان سال به مدرسه بازگردانده می شود تا به دانش آموزان سال های بعد داده شود.
     تعداد دانش آموزان کلاس ها: تعداد دانش آموزان در هر کلاس بسته به نوع منطقه و امکانات مدارس متغیر است. ولی طبق استاندارد تعداد دانش آموزان در هر کلاس نباید بیش از 25 نفر باشد. گو اینکه اغلب مدارس (خصوصی و عمومی) به دلایلی این استاندارد را رعایت نمی کنند.
     مشق شب: تکالیف شب مدارس بسته به خصوصی یا عمومی بودن مدرسه متغیر است ولی در مجموع گرایش عمده مدارس به طرف حذف تکلیف شب دانش آموزان است. دانش آموزان معمولاً در 7 ساعتی که هر روز در مدرسه حضور دارند مطالعه می کنند و تکالیف خود راانجام می دهند. به علاوه مدارس بیشتر مایلند تا نحوه پژوهش و کسب اطلاعات، نحوه ساماندهی علمی به یافته ها و انجام طرح های پژوهشی را به        دانش آموزان بیاموزند تا محفوظات ذهنی آنها را بیشتر کنند و باز معمولاً دانش آموزان کتب و دفاتر خود را در طول هفته به خانه نمی آورند و در کمدهای خود و یا در محل های تعیین شده در مدرسه می گذارند.
     مدارس و رایانه: همه مدارس امریکا مجهز به رایانه و وصل به اینترنت هستند و آموزش رایانه از کلاس ابتدایی جزو دروس مدارس است. در برخی از مناطق نیز طبق آمار میانگین سطح سواد رایانه ای دانش آموزان بیش از معلم های آنهاست.
     کتابخانه: همه مدارس تقریباً کتابخانه مجهز و رابطه نزدیک با کتابخانه های عمومی مناطق خود دارند. به علاوه اکثر دانش آموزان نحوه استفاده از کتابخانه های عمومی را نیز خود می آموزند.
     تسهیلات خاص آموزشی: دانش آموزانی که به دلیل نقض عضو یا معلولیت یا مشکل دیگر توانایی شرکت در مدارس عمومی را ندارند می توانند تحت نظر معلمان خصوصی که آموزش و پرورش هر منطقه برای آنها اعزام می کند یا در محل های خاص دیگر تعیین شده درس بخوانند.
     استاندارد آموزشی: هر دانش آموزی معمولاً در پایان ثلث و سال تحصیلی باید به توانایی ها و       مهارت های خاصی در دروس مختلف دست یابد. سطح این توانایی ها در کارنامه هایی که هر توانایی را به 4 سطح زیر استاندارد ـ نزدیک به استاندارد ـ در سطح استاندارد ـ بالاتر ازاستاندارد تقسیم شده ثبت می شود و دراختیار دانش آموزان و والدین آنها گذاشته می شود. دانش آموزانی که در چند درس زیر سطح استاندارد هستند باید در تابستان و پس از شرکت در کلاس های تابستانی مجدداً در آن دروس امتحان بدهند. نمره نیاوردن در سه ماده مهم درسی نیز به معنی رفوزه شدن در آن کلاس است
.

/ 0 نظر / 11 بازدید